17
maj

Maski demaskują

   Autor: admin   kategoria: Wolno Myślenie

Maski demaskują

Ruszyła kolejna edycja programu Mam Talent, i chociaż nie mam zbyt dobrego zdania na temat tego typu widowisk (artykuł: Ubojnia talentów, czyli igrzyska nowożytne) to postanowiłem wypowiedzieć się w pewnej kwestii. Mianowicie, w poprzedniej edycji odbyły się wspaniałe przedstawienia, których autorami była grupa artystów występująca pod nazwą Nofiltrato.

Gdy obejrzałem ich występ na castingu, natychmiast ruszyłem do komputera żeby sprawdzić w sieci gdzie Nofiltrato gra przedstawienia. Jakże wielkie było moje rozczarowanie, gdy nie nic znalazłem. Nie zrażając się zbytnio czekałem cierpliwie na kolejny odcinek Mam Talent.

Doczekałem się i Świnie z kosmosu nie zawiodły moich oczekiwań. To, co grupa zaprezentowała to był cholernie dobry kawał sztuki. Artyści stworzyli kolejne przedstawienie, w którym było wszystko teatr, taniec, ekspresja. Po prostu piękne. Po występie aktorzy znowu pozostali w maskach.

W odczuciu wielu widzów nie zdejmując masek scenicznych artyści obrazili ich, okazując brak szacunku.

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Moim zdaniem nie zdejmując masek i nie ujawniając swoich prawdziwych twarzy, artyści postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Pozostając w maskach, sprawili, że nie można było być wobec nich obojętnym i „usiąść okrakiem na płocie”. W ocenie ich występów nie mogło być argumentów pośrednich takich jak pochodzenie artystów, ich płeć czy atrakcyjność fizjonomii. Można było oceniać tylko sztukę.

Nie wiem czy umyślnie czy też nie, ale Nofiltrato pozostając w maskach stworzyli swoiste sito, dzięki któremu oddzielili ziarna od plew.

Niestety tych plew było zbyt dużo i grupa odpadła, ale…

…ale gdyby spojrzeć na to w inny sposób to można pokusić się o stwierdzenie, że artyści zagrali widzom na nosie.

Przede wszystkim nie ulegli cichej presji ze strony publiczności, która pragnęła zobaczyć ich twarze. Zawstydzili tych, którym podobały się występy, ale wygrała w nich płytka ciekawość, a ta niezaspokojona przerodziła się w niechęć. Ujawnili niskie gusta głosujących, którzy poszli za odtwarzaczami cudzych utworów.

Moim zdaniem odpadnięcie Nofiltrato w czwartej edycji Mam Talent powinno skłonić do refleksji decydentów, którzy są producentami takich programów.

Nie tylko kasa moi panowie nie tylko kasa. Realizując takie widowiska zmieńcie ich formułę tak, aby nie wydawać takich artystów jak Nofiltrato na pastwę tępych wyborów tłuszczy. Kreujcie gusta, zamiast na nich żerować. Przestańcie być wężem zjadającym własny ogon. Wstyd, aby Świnie z kosmosu musiały pokazywać wam, czym jest sztuka.

Autor tekstu: Paweł Tworkowski
Copyright © 2012 paweltworkowski.pl Paweł Tworkowski

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
Opublikowano dnia czwartek, 17 Maj 2012 o godz. 7:03 am w kategorii Wolno Myślenie. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Imię (*)
E-mail (będzie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz