5
mar

Jak wybrać pierwszą gitarę

   Autor: admin   kategoria: Uncategorized

 Jak wybrać pierwszą gitarę?

Witajcie

Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami wiedzą, na co zwracać uwagę kupując pierwszą gitarę. Trafny wybór pierwszego instrumentu jest bardzo ważny, ma bardzo duży wpływ na nasz rozwój muzyczny. Zaraz wyjaśnię wam, dlaczego.

Jeśli gitara stroi prawidłowo, wygodnie nam się na niej gra oraz podoba się nam jej brzmienie to czujemy przyjemność z gry. Gdy jest nam przyjemnie to dostajemy pozytywnego kopa i chcemy jeszcze bardziej poznawać cudowny świat muzyki. Mamy ochotę ćwiczyć i ćwiczyć. To z kolej przyczyni się do szybkiego opanowania różnych technik, które pomogą nam dalej się rozwijać.

Pomyślcie czy chciałoby się wam grać, gdybyście musieli, co chwilę poprawiać strój gitary lub gdyby gryf byłby dla was nie wygodny i jakościowo źle wykończony.

Wyciągnijmy wnioski z tego, co do tej pory zostało powiedziane.

Gitarę przed zakupem trzeba ograć, czyli wziąć do ręki, posłuchać jak brzmi, poczuć jak gryf leży w dłoni. Z tego powodu odradzałbym zakup gitary przez Internet.

Ktoś powie: pójdę do sklepu ogram kilka gitar, gdy już będę wiedział, która mi odpowiada, zamówię ten model przez Internet.

Nie polecam takiego rozwiązania. Z doświadczenia wiem, że jakość wykonania poszczególnych egzemplarzy danego modelu gitary może być zróżnicowana.

Najlepiej będzie, jeśli ogramy gitarę, czy to w sklepie czy też u sprzedającego w przypadku, kiedy decydujemy się używany sprzęt.

Na co zwracać uwagę kupując gitarę akustyczną?

Zacznijcie od wyboru kilku egzemplarzy gitar, biorąc pod uwagę wygodę gry. Odpowiada za nią wypukłość i szerokość gryfu. Wypukłości są różne i nie ma tutaj reguły, którą można by było zastosować, dobierając ją do wielkości dłoni. Przyjąć można, że osoby z niewielkimi dłońmi i krótkimi palcami powinny wybierać gitary o mało wypukłych gryfach a osobom o większych dłoniach oraz długich palcach będzie wygodniej grało się na gitarach o bardziej wypukłych gryfach. Tą samą zasadę należy zastosować, jeśli chodzi o szerokość gryfu. Mniejsze dłonie węższy gryf i odwrotnie. Szerokość gryfów gitar akustycznych wacha się od 43mm do 53mm i mierzy się ją na 1 progu. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy gryf danej gitary będzie wygodny jest złapanie akordu C dur w pierwszej pozycji i zagranie go. Jeśli jesteście w stanie czysto zagrać ten akord mając jeszcze niewyćwiczone palce to można przyjąć, że gryf będzie wam „leżał w łapie”. Możecie, zatem przystąpić do konkretnych testów.

 Kupując gitarę akustyczną należy w pierwszej kolejności wizualnie ocenić jakość jej wykonania. Nie wstydźcie się sprzedawcy. Obejrzyjcie dokładnie instrument z w wszystkich stron. Sprawdźcie czy nie ma pęknięć i zarysowań. Jeśli takowych nie ma, możecie przystąpić do dokładniejszego sprawdzania.

 Najpierw należy nastroić gitarę. Poproście kogoś z obsługi sklepu o tuner do gitary. Po nastrojeniu gitary na pustych strunach, nie wyłączajcie tunera. Przyciskajcie poszczególne struny na 12 progu i sprawdźcie czy dźwięk na tym progu jest dokładnie o oktawę wyższy. W ten sposób sprawdzicie czy gitara stroi w menzurze, (co to jest menzura opisałem w artykule http://paweltworkowski.pl/modyfikacja-gitary-czy-warto/ ). Jest to bardzo ważne, gdyż regulacja menzury w gitarach akustycznych jest bardzo trudna i musi być wykonana przez lutnika.

Gdy gitara jest już nastrojona a menzura sprawdzona, możecie zacząć testować gitarę pod względem walorów brzmieniowych. Przyciskajcie pojedynczo struny po kolei na każdym progu uderzając w nie by swobodnie wybrzmiewały. W ten sposób sprawdzicie czy gryf jest prawidłowo naprężony. Jeśli wszystkie struny będą dobrze wybrzmiewały na wszystkich progach oznacza to, że gryf jest dobrze ustawiony. Po tym teście sprawdźcie jeszcze raz strój gitary na pustych strunach. Jeżeli się nie zmienił to bardzo dobrze. Oznacza to, że klucze nie puszczają stroju. Oczywiście krzywiznę gryfu można korygować za pomocą pręta napinającego, znajdującego wewnątrz gryfu, ale gitary znajdujące się w sprzedaży powinny być już wyregulowane.

To w zasadzie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną.

Na co zwracać uwagę kupując gitarę elektryczną.

 Wybierając w sklepie egzemplarze do ogrania powinniście kierować się wygodą gry (akapit:, Na co zwracać uwagę kupując gitarę akustyczną?)Ale też rodzajem muzyki, jakiej lubicie słuchać i jaką chcielibyście grać. Brzmienie gitary elektrycznej zależy m.in. od przetworników, które odbierają drgania uderzanych strun, zamieniają je na prąd elektryczny i przenoszą go za pomocą kabla do wzmacniacza. Prąd powoduje ruch głośnika i w efekcie słyszymy dźwięk. Są dwa podstawowe rodzaje przetworników:

1.      Single coil – przetwornik z jednym rzędem rdzeni elektromagnetycznych. Na jedną strunę przypada jeden rdzeń. Stosowany w różnych rodzajach muzyki jak Np. blues, rock, jazz, funky, country

2.      Humbucker – przetwornik z dwoma rzędami rdzeni elektromagnetycznych. Na jedną strunę przypadają dwa rdzenie. Stosowany w różnych rodzajach muzyki jak            Np. heavy – metal, blues, rock, jazz, funky.

 

           Widzicie, więc że od rodzaju przetworników, jakie są zamontowane w gitarze będzie zależało jej brzmienie. Jeśli ciągnie was w stronę ostrego rocka i haevy – metalu wybierzcie gitarę z dwoma humbuckerami. Oczywiście nie znaczy to, że nie będziecie mogli na takim instrumencie grać innego rodzaju muzyki. Do lżejszych rodzajów muzyki dobra będzie gitara z trzema singlami.

            Osobiście polecam rozwiązanie z humbuckerem przy mostku oraz singlami w środku i przy gryfie. Dzięki temu gitara będzie bardzo uniwersalna.

 

            Gdy już wybraliście instrumenty do ogrywania możecie przystąpić od takich samych testów jak w przypadku gitary akustycznej. Drobna uwaga przy sprawdzaniu strojenia w menzurze. Jeśli jest ona źle ustawiona to nie stanowi to problemu jak w przypadku gitary akustycznej. Gdyż menzurę w gitarach elektrycznych można regulować we własnym zakresie.

 

Bardzo ważne – Testów dokonujcie na stojąco z gitarą zawieszoną na ramionach. Pozwoli wam to ocenić jak gitara leży przy ciele. Czy gryf nie ma tendencji do przeważania korpusu i kierowania się ku dołowi. Jest to ważne, zależy od tego komfort grania. Jeżeli gryf będzie leciał w dół będziecie go musieli podtrzymywać, co uniemożliwi wam wprawne, łatwe i szybkie poruszanie się po nim. Gitary sprawdzajcie podłączone do wzmacniacza. Sprawdźcie czy wszystkie potencjometry działają zmieniając głośność i barwę. Wypróbujcie przełącznik odpowiadający za pracę przetworników. Jeżeli nie możecie rozpoznać brzmieniowo, który aktualnie jest włączony wykonajcie następujący sprawdzian. Ustawcie przełącznik w pozycji odpowiadającej danemu przetwornikowi i postukajcie w niego od góry kostką do gry. Jeżeli w wzmacniaczu usłyszycie stuki to znaczy, że przetwornik działa. Zróbcie tak z wszystkimi przetwornikami. Uwaga w gitarach z dwoma przetwornikami pozycja środkowa przełącznika włącza obydwa. W gitarach z trzema przetwornikami przełącznik jest pięciopozycyjny. W pozycji drugiej działać powinny: przetwornik przy mostku i środkowy, a w pozycji czwartej przetwornik środkowy i przetwornik przy gryfie.

Kiedy już wszystko sprawdziliście i wybranka, którą trzymacie w rękach spełnia wasze oczekiwania, czas najwyższy zabrać ją do domu i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

 Życzę udanego wyboru i wspaniałej podróży po świecie muzyki.

Autor tekstu: Paweł Tworkowski

 Copyright © 2012 paweltworkowski.pl Paweł Tworkowski

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
Opublikowano dnia wtorek, 5 Marzec 2013 o godz. 8:16 am w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Na razie jeden komentarz

 1 

Cudowny blog. Szkoda że rzadko spotyka się takich blogów w internecie.
Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej! :)

3 maja 2014 o godz. 8:06 pm

Zostaw odpowiedź

Imię (*)
E-mail (będzie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz